Wybór misji


Bierzesz udział w głównej misji Fundacji “Nasz Jedyny Bałtyk”. Za chwilę poznasz pięciu Fundatorów, którzy podzielą się z Tobą wiedzą na temat jednego, wybranego problemu dotyczącego Morza Bałtyckiego.

Nie wszystkie misje są tak samo trudne. Poziom ich komplikacji wyraziliśmy w postaci bałtyckich mew. Od Ciebie zależy, której misji podejmiesz się w pierwszej kolejności. 

W dowolnym momencie misji możesz zdecydować o jej zakończeniu. Przejdź wtedy na stronę Podsumowania wszystkich misji (link u dołu tej strony) i sprawdź, które zakończenie udało Ci się odblokować. Pamiętaj jednak, że zakończenia są zależne od liczby ukończonych poprawnie zadań w misji. Czym szybciej przejdziesz do zakończenia, tym mniej przychylne zakończenie otrzymasz.

Poznaj teraz piątkę Fundatorów i rozpocznij swoją pierwszą misję. Kiedy ją wykonasz, wróć do tego miejsca, aby wybrać inną misję. 

Misja I – Wraki

Poziom trudności

Fundator

Klemens – Za młodu odbywał służbę wojskową, jednak po kilku latach służby odszedł w celu poszukiwań innej ścieżki w swoim życiu. W ten sposób trafił do Fundacji „Nasz Jedyny Bałtyk”. Po latach nadal lubi utrzymywać oficjalne stanowisko podczas rozmowy, ceni sobie przestrzeganie zasad i reguł. Mimo to, to człowiek o sercu wrażliwym na otaczający go świat. Być może właśnie dlatego prywatnie uwielbia zaczytywać się w historycznych książkach.

Czego się dowiesz?

W trakcie misji poznasz temat zatopionych wraków, które zabrały ze sobą na dno Bałtyku duże pokłady paliwa. Poznasz historię zatopionego tankowca TS/S Franken oraz szpitalu wodnego SS Stuttgart. Dowiesz się, dlaczego ich pobyt na dnie morza stanowi spory problem dla ekosystemu morskiego. 


Misja II – Sinice

Poziom trudności

Fundator

Tola – Z zawodu jak i pasji chemiczka, która uwielbia przeprowadzać eksperymenty. Ma swoje własne laboratorium, w którym testuje dla prywatnego użytku różne elementy świata codziennego. Nauka stanowi dla niej niemałą zabawę, która pobudza u niej ogromną ciekawość na nowo odkryte elementy. Wszystko robi w bezpieczny sposób dla środowiska i w miarę sposób bezpieczny dla siebie. Bywa nieco zwariowana.

Czego się dowiesz?

W trakcie misji poznasz temat powstawania toksycznych zakwitów sinic w Morzu Bałtyckim, które uniemożliwiają kąpiel plażowiczom. Misja ta ukaże sposób powstawania zakwitu sinic, zwróci uwagę na uwalniane do rzek substancje chemiczne, które następnie dostają się do morza. Poruszone zostaną również zagrożenia dla ludzi i zwierząt wywoływane przez trujące odmiany sinic. 


Misja III – Zrównoważone rybołóstwo

Poziom trudności

Fundator

Mia – Luzaczka, nie przejmuje się oficjalnymi błahostkami i zawsze od razu przechodzi w rozmowie na ty. Ma pełne pokłady pewności siebie oraz lubi poznawać nowych ludzi. Chętnie wrzuca się w sytuacje zupełnie dla siebie nowe, aby nabrać życiowego doświadczenia. Uwielbia wszystkie zwierzęta i interesuje się gatunkami, które już nie istnieją na naszej Ziemi. Wszystkie zwierzęta traktuje jak swoich najlepszych przyjaciół.

Czego się dowiesz?

W trakcie misji poznasz temat zrównoważonego korzystania z zasobów morza, tak aby gatunki ryb miały możliwość ponownej odnowy swojej populacji. Misja poruszy głównie temat rybołówstwa, którego nadmiar negatywnie oddziałuje na ekosystem i jednocześnie doprowadza do kurczenia się wielu poławianych stad ryb. Dowiesz się, w jaki sposób połowy ryb stwarzają zagrożenie dla morskich organizmów oraz w jaki świadomy sposób nie dokładać cegiełki do tego problemu. 


Misja IV – Broń chemiczna

Poziom trudności

Fundator

Wiktor – Najmłodszy stażem wśród Fundatorów. Ambitny i pracowity, lecz brak mu pewności co do swojej posiadanej wiedzy. Łatwo przychodzi mu rozkojarzenie się, ale za to nigdy się nie poddaje, aż nie osiągnie zamierzonego celu. Zdarza się, że stres przejmuje nad nim kontrolę, szczególnie w przypadku nowych doświadczeń. 

Czego się dowiesz?

W trakcie misji poznasz temat broni chemicznej znajdującej się na dnie Bałtyku. Dowiesz się o historii jej zatopienia po zakończeniu II Wojny Światowej, a także o problemie nieszczelnych zbiorników, przez które niebezpieczne związki chemiczne dostają się do morskich wód. 


Misja V – Zmiany Klimatyczne

Poziom trudności

Fundator

Eliza – Uwielbia towarzystwo inny ludzi, z którymi może porozmawiać o wszystkim i o niczym. Bywa często nadopiekuńcza i wkłada do wszystkiego, co robi duże pokłady serca. Prywatnie mieszka blisko morza, skąd o poranku może wybrać się na godzinny spacer po plaży wraz ze swoim kotem. 

Czego się dowiesz?

W trakcie misji poznasz temat wpływu postępujących zmian klimatycznych na zmianę środowiska Morza Bałtyckiego. Dowiesz się o skutkach wysładzania oraz podnoszenia się wód Bałtyku. Oba te tematy mają wpływ na organizmy żyjące w morzu i mogą negatywnie wpłynąć na zmiany  w środowisku naturalnym zwierząt i roślin.

Zakończenie Misji

Jeśli jesteś już zadowolony z ilości rozwiązanych zadań przejdź do strony z podsumowaniem wszystkich misji i poznaj dalszy los Fundacji „Nasz jedyny Bałtyk”.