Misja II – Sinice


Czekaj czekaj daj mi chwilkę! Ucieknie mi ostatnia porcja destylatu, jak nie zmienię odbieralnika, zanim temperatura przekroczy 350° C w czaszy grzejnej, dokładnie w tej chwili! I… i… jeszcze trochę… O nie! O nie! Przerwać eksperyment, powtarzam, przerwać eksperyment! Kolejny raz to samo… Ekhm, chyba powinniśmy wyjść na świeże powietrze. W laboratorium musi się nieco przewietrzyć.

Chyba się jeszcze nie znamy, prawda? Możesz mówić mi Tola. Pomińmy oficjalne zwroty grzecznościowe, nigdy ich nie lubiłam. Zapewne sprowadził Cię do mnie fakt, iż należę do Fundacji “Nasz jedyny Bałtyk”, tak? To udało Ci się trafić w dobre miejsce. Choć może nieco w niewłaściwym czasie… Niezbadane są jednak sekrety świata! 

Za porozumieniem wszystkich Fundatorów, nie tylko tych, którzy przybyli tu ze mną, przygotowaliśmy parę… misji. Jakże tajemnicze i pobudzające ciekawość słowo, prawda? Każdy z Fundatorów, który podjął się podró-… ekhm, podjął się podjęcia rękawicy, przygotował własną misję do podzielenia się swoją wiedzą. Jak możesz się domyśleć, mi przypadł temat blisko związany z moją pasją, choć więcej w tym temacie jest biologii, niż samej chemii. Chciałabym przedstawić Ci temat zakwitu sinic w naszym polskim morzu. Możesz wiedzieć lub nie, ale sinice, mimo swojego bardzo małego rozmiaru, są organizmami żywymi. Kiedyś myślano o nich jako o roślinach, lecz teraz śmiało możemy potwierdzić ich przynależność do bakterii. 

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że sinice nie są z reguły niczym złym, ba, ich pewne cechy są bardzo pożyteczne dla środowiska. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy tworzy się ich zbyt dużo. Wtedy pozytywy przekształcają się w dość nieprzyjazne negatywy, a to już tworzy pewien naukowy problem. Wystarczająco zainteresowałam Cię tematem? 

Misja “Sinice” składa się z trzech zadań:

  • Zadanie nr 1 – Na tym etapie dowiesz się w jakich warunkach rozwijają się sinice, na czym polega ich zakwit i dlaczego sprawia to kłopoty dla środowiska. 
  • Zadanie nr 2 – Tutaj Tola wyjaśni ci, co wpływa na powstawanie toksycznych odmian zakwitów sinic i jakie są ich cechy charakterystyczne.
  • Zadanie nr 3 – Całość zamknięta zostanie poruszeniem konsekwencji wpływu sinic na Bałtyk, jak i na ludzi. 

Weź udział w misji przygotowanej przez Tolę i rozwiąż wszystkie zadania, aby dotrzeć do zakończenia, zależnego od twojego sukcesu. 

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja II – Sinice przejdź do podsumowania.