Misja II – Zadanie 1


Uff dobrze, że jesteś już się bałam, że Cię wystraszyłam tymi moimi eksperymentami. Czasem bywa w moim towarzystwie dość… wybuchowo, ale na pewno nie nudno! Skoro obiecałam opowiedzieć Ci o tematyce sinic, to nie marnujmy więcej czasu. Ha ha. Czasu, bo wiesz, my jako Fund… Auaa, muszałam ugryć sje w jenzyk. 

 

Dobrze, już mi lepiej. Zacznijmy więc od podstaw. Sinice, mieszkańcom przybrzeżnych regionów, najczęściej kojarzą się z wodą. Te jednak cwane bakterie potrafią odnaleźć się w najmniej przyjaznym środowisku. W glebie, na drzewach, na skałach,  na lodowcach, a nawet wewnątrz gorących źródeł! Istnieją pewne hipotezy mówiące o tym, że te bakterie istniały już ponad 2 mld lat temu, kiedy Ziemia mogła być skuta bardzo grubym lodem! Skupmy się jednak na ich wpływie na nasze polskie morze. Sinice stanowią ważny element ekosystemu wodnego, gdyż w procesie fotosyntezy przetwarzają energię słoneczną w chemiczną, a dodatkowo produkują coś bardzo cennego pod taflą wody – tlen. Oczywiście są inne grupy organizmów, które im w tym pomagają, ale występowanie sinic w Bałtyku nie należy postrzegać jako czegoś zbytecznego, co to to nie.

Problem z tymi małymi organizmami rodzi się dopiero wtedy, kiedy ich liczebność znacznie wzrasta. Taki masowy przyrost sinic w danym miejscu nazywamy zakwitem. Najczęściej do takiego zjawiska dochodzi latem, gdyż wtedy temperatura wody wzrasta, a to sprzyja rozwojowi bakterii. Dodatkowo na rozrost sinic wpływa między innymi słaby wiatr lub chociażby brak opadów. Zakwit sinic często możemy zaobserwować gołym okiem, bez żadnych dodatkowych badań wykonywanych w laboratoriach. Na wodzie w której panuje zakwit sinic, pojawiają się zaburzające przezroczystość smugi, najczęściej są w kolorze zielonym, żółto-brązowym, czerwonym a czasem nawet są pomarańczowowe, różowe lub niebieskie

I właśnie do tego kolorowego elementu przygotowałam poniższe zadanie. Szczerze powiedziawszy, pewniej czuję się eksperymentując i ucząc się na błędach, niż przy projektowaniu zadań, ale mam nadzieję, że podołałam temu wyzwaniu. Będę czekała na Ciebie w kolejnym punkcie.

Zadanie

W Bałtyku wykryto różnego gatunku sinice. Nie wszystkie z nich są niebezpieczne dla ludzi, dlatego należy odpowiednio określić ich zakres występowania w wodach Bałtyku.

Spójrz na mapę znajdującą się poniżej. Twoim zadaniem jest zaznaczenie obszarów występowania sinic (pola zielone, żółto-brązowe, czerwone, pomarańczowe i różowe)  lub czystej wody Bałtyku (pola niebieskie).

Zrobisz to przeciągając znaczniki w odpowiednich kolorach z pola u góry planszy na właściwe miejsca na mapie.

Na mapie zaznaczyliśmy po jednym polu z każdego obszaru. Zawiera ono cyfrę, określającą, z ilu kratek składa się obszar danego rodzaju sinicy lub czystej wody.

Zarysowane obszary muszą układać się w prostokąt (kwadrat także jest prostokątem!).

Zaznaczone przez nas pole z cyfrą również liczy się do ilości zarysowanych kratek. Ostatecznie wszystkie pola na mapie powinny zostać zakolorowane.

Jeśli myślisz, że prawidłowo rozwiązałeś zadanie kliknij przycisk Sprawdź u dołu planszy i przejdź do kolejnego zadania.

Podpowiedź

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja II – Sinice przejdź do podsumowania.