Misja II – Zadanie 3


Drugie z trzech zadań zakończone. Pozostało nam przejść wspólnie przez ostatni etap tej misji. Smutno, że tak szybko to zleciało, ale nie mogę zabierać Twojej uwagi tylko dla siebie. Inni Fundatorzy również przygotowali arcyciekawe tematy dotyczące naszego Bałtyku.

Wracając jednak do zakwitu sinic. Ograniczenie przezroczystości wody sprawia, że światło słoneczne nie dociera w pełni do niższych warstw wody, a na tym cierpią organizmy żywe, zarówno zwierzęta jak i  rośliny. Kiedy jednak zakwit się skończy, sinice obumierają, w skutek czego opadają na dno morza, tworząc w ten sposób martwą materię. Tym określeniem nazywamy po prostu martwe szczątki tych organizmów. Nie wydaje się to niczym niezwykłym, że organizmy umierają i ich ciała ulegają rozkładowi w czasie. Problem jednak polega na tym, że w wodzie znajdują się bakterie tlenowe, które pochłaniają tlen w procesie rozkładu martwej materii. A jak nietrudno się domyślić, jeśli bakterie tlenowe pochłaniają tlen dla siebie, to brakuje go dla innych organizmów zamieszkujących okoliczne środowisko.

Niektóre rodzaje sinic w trakcie tego procesu uwalniają również szkodliwy dla organizmów siarkowodór. Na tę chwilę znamy około 2000 różnych odmian sinic, około 40 z nich produkuje związki o działaniu toksycznym. Wydaje się, że to mało, prawda? Być może, jednak w odróżnieniu do obserwacji koloru sinic na tafli wody, odróżnienie toksycznych sinic od nietoksycznych nie jest takie łatwe.  A kontakt z toksycznymi sinicami jest niebezpieczny dla organizmów pod wodą, ponieważ wytwarzają się wtedy na określonej przestrzeni martwe strefy, w których niestety, zamiera życie. A i dla ludzi kontakt z toksycznym zakwitem sinic również nie jest bezpieczny. Nie bez powodu na plażach w lato często można napotkać się na taką  sytuację, że jest zakaz kąpieli, mimo tego, że jest idealna do tego pogoda. Wynika to bowiem z faktu, że kontakt z toksycznymi sinicami może wywołać u ludzi nieprzyjemne objawy zdrowotne. I to właśnie te objawy poznasz rozwiązując ostatnie przygotowane przeze mnie zadanie.

Zadanie

Skoro wiesz już, że zakwit sinic stanowi zagrożenie dla ludzi, to przyjrzyj się poniższemu zadaniu. 

Twoim zadaniem jest odnalezienie objawów zatrucia tymi bakteriami u ludzi. Do zatrucia dochodzi w wyniku wypicia skażonej wody, spożycia skażonej żywności lub kąpieli w zanieczyszczonym zbiorniku wodnym.

W wykreślańce poniżej ukryło się sześć haseł. Zapisaliśmy je w wierszu, kolumnie, po skosie, prosto lub wspak. Czy dasz radę znaleźć je wszystkie?

W tą grę możesz zagrać kilka razy. Po każdym odświeżeniu strony generuje się nowa wykreślanka.

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja II – Sinice przejdź do podsumowania.