Misja IV – Broń chemiczna


Witaj! Chociaż nie, to chyba zbyt oficjalne. Zacznijmy od początku. Cześć,  nazywam się Wiktor! Jestem jednym z Fundatorów należących do Fundacji “Nasz jedyny Bałtyk”. Tak po prawdzie, to jestem najmłodszy stażem ze wszystkich Fundatorów, którzy podjęli się tej misji. To mój pierwszy raz w terenie i nie wiem, czy sobie poradzę. Proszę więc o Twoją wyrozumiałość. No I przepraszam z góry za mój brak doświadczenia.

Postanowiłem dostać się w szeregi Fundacji zainspirowany naukowcami, którzy już dużo wcześniej od nas zdawali sobie sprawę z problemów dotyczących Bałtyku. To właśnie dzięki projektom badawczym koordynowanym przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie dowiedziałem się, jak poważny jest to problem. A oni przecież zajmują się tym od 1983 roku! 

Długo się zastanawiałem, jaki temat powinienem obrać dla swojej misji. Każdy z pozostałych Fundatorów jak tylko dowiedział się o naszej podróży, od razu w głowie miał pomysł, jaki temat chciałby poruszyć. Ja natomiast zupełnie nie wiedziałem, jak do tego podejść. O czym powinienem powiedzieć, aby nie zaburzyć przyszłości? Myślałem i myślałem, aż w końcu postanowiłem pójść za tematem, który ma już ponad sto lat, lecz dopiero od niedawna zaczął być poruszany publicznie. 

Tym tematem jest broń chemiczna, która została zatopiona na terenie Bałtyku po zakończeniu II Wojny Światowej. Tak dokładnie, to powinienem powiedzieć o zatopionych bojowych środkach trujących, których skrót daje BŚT. Wiem, że podobny temat zamierzał poruszyć pan Klemens, ale oba tematy są tak od siebie różne, jak są do siebie podobne. Wiem, że brzmi to niemożliwie, ale tak faktycznie jest. Posłuchaj mnie, proszę. 

Misja “Broń chemiczna” składa się z trzech zadań:

  • Zadanie nr 1 – Na początku dowiesz się o historii znalezienia się broni chemicznej na dnie Bałtyku.
  • Zadanie nr 2 – Tutaj dowiesz się jakie niebezpieczne pierwiastki chemiczne znajdują się pod wodą;
  • Zadanie nr 3 – Na końcu poruszony zostanie temat zagrożeń wynikających z ulatniania się pierwiastków chemicznych do wody – ich wpływ na zwierzęta i ludzi.

Weź udział w misji przygotowanej przez Wiktora i rozwiąż wszystkie zadania, aby dotrzeć do zakończenia, zależnego od twojego sukcesu.

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja IV – Broń chemiczna przejdź do podsumowania.