Misja I – Wraki


Witaj w szeregach Fundacji,  możesz mówić mi Klemens. Moim obowiązkiem jest przeprowadzenie Cię przez szereg zadań, które w naszym środowisku określamy Misją. W oficjalnych szeregach służb weryfikację poprawności zadania sprawdza się od linijki. Zdajesz albo nie zdajesz, proste. Ja jednak nie za bardzo cenię taki dwubiegunowy podział. Umówmy się, że w zależności od tego, jak pójdzie Ci w misji, taką nagrodę otrzymasz na zakończenie. Sprawiedliwe, prawda?

Pozwól, że przedstawię Ci pokrótce, skąd w ogóle wziął się u mnie pomysł na tę misję. Za młodu, odbywałem służbę w szeregach marynarki. To wtedy dowiedziałem się o zalegających statkach z pierwszej połowy XX w na dnie Bałtyku. Krążowniki, niszczyciele, tankowce czy inne duże okręty wojskowe, jest tego sporo. Wiele z nich poszło na dno, czy to w wyniku uszkodzeń, czy to z decyzji o dalszej nieprzydatności statku w szeregach wojska. Zapewne myślisz, że to tylko złom,  blachy zalegające na dnie morza, lecz niestety to nie wszystko. Wraz z blachami składającymi się na szkielet statku, na dno poszło również jego wyposażenie. Jeśli mówimy tu o zaopatrzeniu wojskowym, to składają się na nie tony amunicji, broni, czy nawet samego paliwa, dzięki któremu statek się przecież poruszał. 

Po tym jak się o tym dowiedziałem, nie mogłem dalej pływać na okręcie . Coś mi podpowiadało, że inna droga jest mi w życiu pisana. No i w ten sposób znalazłem się w szeregach Fundacji. Tu jest teraz moje miejsce i to jest mój moment, aby przedstawić Ci temat zatopionych wraków na dnie Bałtyku. Teraz to  jest Twoja misja.

Misja “Wraki” składa się z trzech zadań:

  • Zadanie nr 1 – Na tym etapie poznasz przykłady statków zalegających na dnie;
  • Zadanie nr 2 – Tu dowiesz się co stanowi największe zagrożenie dla Bałtyku związane z wyciekami z wraków;
  • Zadanie nr 3 – Na końcu poznasz zagrożenia wynikające z kontaktu z substancjami niebezpiecznymi oraz dowiesz się o tym, jakie są sposoby na zniwelowanie tego zagrożenia.

Weź udział w misji przygotowanej przez Klemensa i rozwiąż wszystkie zadania, aby dotrzeć do zakończenia, zależnego od twojego sukcesu. 

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misji I – Wraki przejdź do podsumowania.