Przed Tobą jeszcze jeden krok tej misji. Wiesz już, co znajduje się na dnie Bałtyku, oraz która z wydostających się substancji jest najbardziej niebezpieczna dla okolicznego życia. Pozostało mi tylko wyjaśnić Ci, dlaczego mazut stanowi tak duże zagrożenie dla Bałtyku.
Skutki wydobywania się mazutu do morza najlepiej widać w okolicy wraku “SS Stuttgart”. Strefę, w której wykryto obecność mazutu w wodzie, określa się mianem strefy azoicznej, inaczej strefy pozbawionej życia. Niestety, w takich obszarach wodnych nie ma sprzyjających warunków, aby mogło w nim przetrwać organizmy oddychające tlenem. Warto jednak zaznaczyć, że powiększanie się stref pozbawionych życia może doprowadzić do sytuacji, podczas której wystąpi ryzyko uwalniania się toksyn zgromadzonych na dnie morza. To spowodowałoby utworzenie strefy azoicznej o znacznie większym obszarze, niż te które znamy dotychczas, zatruciu uległaby woda oraz okoliczne plaże.
Na tę chwilę trwają prace nad tym, aby nie doprowadzić do takiego scenariusza. O tym opowiem Ci za chwilę, ale najpierw czeka Cię ostatnie, domykające temat zadanie.
Zadanie
Na dnie Bałtyku doszło do kolejnego wycieku mazutu. Poniżej znajdziesz mapę Bałtyku, podzieloną na prostokątne pola. Twoim zadaniem będzie wyznaczenie granicy strefy azoicznej pomiędzy zbiornikiem znajdującym się na dnie morza (czarne pola w lewym dolnym rogu mapy) a najbliższą plażą (pomarańczowe pola w prawym górnym rogu mapy).
W tym celu przeciągnij zielone znaczniki na planszę tak by powstała ciągła linia, która połączy punkt S z punktem K.
Nie możesz przechodzić więcej niż raz przez pola z tą samą liczbą!
Linia może zostać poprowadzona tylko w pionie lub w poziomie, nigdy na ukos.
Jeśli myślisz, że prawidłowo rozwiązałeś zadanie kliknij przycisk Sprawdź u dołu planszy i przejdź do kolejnego zadania.
Podpowiedź
Nawigacja
Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misji I – Wraki przejdź do podsumowania.