Misja I – Zadanie 1


Temat zatopionych statków na dnie Bałtyku nie jest niczym nowym. Ten problem istnieje przynajmniej od stu lat, jednak to dopiero obecna wiedza pozwoliła zrozumieć zagrożenie, które za sobą niesie. Widok zatopionych statków pośród porastającej dno morza roślinności może być zapewne zjawiskowy i ciekawy do podziwiania, zwłaszcza jeśli jesteś nurkiem. Z drugiej jednak strony, z takim stanem wiąże się również kilka nieprzyjemnych kwestii. Jednak zanim do tego dojdziemy, pozwól, że opowiem Ci o kilku wrakach, które znajdują się na dnie Bałtyku.

Zacznijmy od niemieckiego Szpitala Wodnego – “SS Stuttgart”. Statek w wyniku działań wojennych trafił na dno Bałtyku, tuż przy porcie w Gdyni, która w 1943 r. nazywała się Gotenhafen. Wraz ze statkiem na dno trafił mazut – ciężki olej opałowy, który był używany na statku jako paliwo. Obecnie po statku nie pozostało zbyt wiele do oglądania, lecz olej nadal pokrywa dużą połać dna morskiego wokół wraku. Prace wydobywcze tych niebezpiecznych substancji wciąż trwają.

Drugim przykładem jest niemiecki tankowiec “T/S Franken”, który służył do przewożenia dużych ilości paliwa. W trakcie wojny doszło do pożaru na statku, wskutek którego Franken doznał znacznych uszkodzeń i zatonął niedaleko Helu. Jego wrak utrzymał się do obecnych czasów w lepszej kondycji niż Stuttgart- najdłuższy fragment tankowca mierzy 130 metrów długości. Podobnie jak w Stuttgarcie, na tankowcu znajdował się mazut, jednak w znacznie większych ilościach, gdyż statek zatonął z niemal pełnymi zbiornikami na pokładzie.

Oba wraki stanowią prawdopodobnie największe zagrożenie katastrofą ekologiczną na polskim wybrzeżu, jednak dno Bałtyku skrywa znacznie więcej zatopionych statków, niż tylko te dwa. 

Zanim jednak przejdziemy dalej, mam dla Ciebie zadanie do wykonania. Chciałbym pokazać Ci, jak trudne jest wykrywanie zatopionych statków na dnie morza. Poniżej zapisałem instrukcję potrzebną do wykonania tego zadania oraz umieściłem przy nim wszystkie niezbędne elementy, które wykorzystaj, aby otrzymać rozwiązanie. Powodzenia!

Zadanie

Musisz pomóc badaczom zebrać części czterech zatopionych statków na dnie Bałtyku. Wszystkie wraki po skompletowaniu części wyglądają tak samo jak przedstawiony poniżej obrazek (nie musisz go obracać!).

Przeciągnij luźne elementy statków z skrzyni poniżej do skrzyń wraków, z których pochodzą. Powodzenia!

Jeśli myślisz, że prawidłowo rozwiązałeś zadanie kliknij przycisk Sprawdź u dołu planszy i przejdź do kolejnego zadania.

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misji I – Wraki przejdź do podsumowania.