Wprowadzenie
Wiedziałam, że się zgodzisz! Widziałam to w Twoich oczach. Masz w sobie to coś, co w przyszłości pozwoliłoby Ci zostać nawet jednym z Fundatorów naszej Fundacji. Być może nawet jednym z pierwszych, kto wie?
Chciałabym Ci jednak opowiedzieć o moim oczku w głowie, o Morzu Bałtyckim. Wiesz Bałtyk jest stosunkowo małym morzem, które zalicza się do mórz o najmniejszym zasoleniu na Ziemi. Czasem takie morze jak Bałtyk określa się słonawymi lub półsłonawymi. Zasolenie wynika z ilości soli rozpuszczalnych w wodzie morskiej. Bałtyk to morze półzamknięte, co oznacza, że ma dość ograniczoną możliwość wymiany wody z oceanem. W przypadku mojego ulubieńca, z Oceanem Atlantyckim. Wymiana wody przebiega przez Cieśniny Duńskie i zajmuje około 30 lat.
A teraz pozwól, że powiem Ci, jaki wpływ ma globalne ocieplenie na Bałtyk. Wydzielanie się gazów cieplarnianych w ogromnych ilościach do atmosfery sprawia, że topnieją lodowce i pokrywa lodowa oceanów i mórz. Skoro lodowce się roztapiają, to tworzy się dodatkowa woda, która wpada do oceanu, a stamtąd następnie dociera do morza. ma to swoje konsekwencje w tym, że podnosi się poziom wody. Dodatkowo sprawy nie ułatwia fakt, że globalne ocieplenie wpływa na gwałtowne zjawiska pogodowe, tj. powodzie, susze czy huragany.
Zmiany pogodowe wynikające z globalnego ocieplenia to temat na zupełnie inną chwilę, też duży. Ale Chciałabym zawęzić go do dwóch skutków, które dotyczą Bałtyku. Teraz je Ci tylko przedstawię, ale opowiem Ci o nich za momencik.
Pierwszy problem to podnoszenie się temperatury wody w morzu, a drugi dotyczy wysładzania się Bałtyku.
Teraz chyba jest idealny moment, abyśmy przeszli do pierwszego z trzech zadań przedstawiający problem globalnego ocieplenia wpływającego na Bałtyk.
Zadanie
Wiesz już, że globalne ocieplenie prowadzi do gwałtownych zjawisk pogodowych. Poniżej czeka na Ciebie zadanie związane z tym tematem.
Spójrz na planszę poniżej. Przedstawia ona środek morza, na którym w pewnych obszarach wykryto gwałtowne zjawiska pogodowe. Twoim zadaniem jest oznaczenie miejsc występowania tych zjawisk.
Wokół planszy oznaczono ilość występujących pól z gwałtownymi zjawiskami w danym wierszu lub kolumnie. Przeciągnij pomarańczowe znaczniki na pola na planszy w taki sposób, aby oznaczyć wszystkie zjawiska pogodowe.
Każde zjawisko:
- ma kształt prostokąta, (Pamiętaj! Kwadrat też jest prostokątem)
- jest szerokie na co najmniej 2 pola i wysokie na co najmniej 2 pola,
- nie sąsiaduje z innym zjawiskiem.
Jeśli myślisz, że prawidłowo rozwiązałeś zadanie kliknij przycisk Sprawdź u dołu planszy i przejdź do kolejnego zadania.
Podpowiedź
Nawigacja
Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja V – Zmiany klimatyczne przejdź do podsumowania.