Misja V – Zadanie 2


Wprowadzenie

Tak jak mówiłam, jesteś bardzo uzdolnionym człowiekiem! Każdemu zdarzy się popełnić parę błędów, to rzecz ludzka. Najważniejsze jest jednak, aby nigdy się nie poddawać! Sama mieszkam niedaleko plaży i obserwuję na co dzień zmagania morza z globalnym ociepleniem. Nie wszystko widać oczywiście gołym okiem, ale jak długo się mieszka blisko morza, to się to wyczuwa. No i oczywiście warto słuchać też naukowców, którzy latami badają zmiany w morzu.

Wspominałam, że poruszę dwa tematy wpływu globalnego ocieplenia na Bałtyk. Najlepiej będzie, jeśli zacznę od podnoszenia się temperatury wody. Jest to bardzo proste zjawisko do wyjaśnienia, ponieważ wynika z samego faktu globalnego ocieplenia. Kiedy średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrasta, wraz z nią zwiększa się temperatura wody. Nie jest to jednak tak znaczący wzrost, abyśmy byli w stanie wyczuć go na własnej skórze. Wzrost jednak występuje i nie można mu zaprzeczyć. Bałtyk co prawda zmienia swoją temperaturę w zależności od pory roku, jednak te konkretne zmiany wynikają z położenia naszego jedynego morza czy wschodnich wiatrów. Zmiany wywołane globalnym ociepleniem na stałe zwiększają temperaturę Bałtyku.

 

Ogrzewanie się morza wpływa na spadek ilości tlenu, a także na występowanie ciepłych i wilgotnych zim i zwiększone opady występujące w strefie przybrzeżnej, czyli takiej strefie, które jest położone blisko brzegu morza. Wyższa temperatura wzmaga także eutrofizację – proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, czyli niezbędne do życia organizmom pierwiastki chemiczne. Eutrofizacja to powolny proces, ale przez zwiększoną temperaturę spływających rzek do morza, został znacznie przyspieszony. O powstawaniu sinic i martwych stref dowiesz się jednak więcej od Toli, naszej zwariowanej chemiczki.

 

Ja tymczasem chciałabym przejść z Tobą do drugiego zadania, co oznacza, że połowę misji mamy za sobą.

Zadanie

Spójrz na planszę poniżej. Znajdziesz na niej dwa obszary: brązowe pola reprezentują ląd a niebieski obszar to brzeg morza.

Twoim zadaniem jest oznaczenie spływu czterech rzek.

Każda rzeka rozpoczyna swój bieg od pola z numerem 1. Te pola zostały oznaczone czterema kolorami na planszy, które reprezentują dane rzeki – Zielona rzeka, Fioletowa rzeka, Niebieska rzeka i Pomarańczowa rzeka.

Każda rzeka, począwszy od pola z numerem 1, musi przebiegać najkrótszą możliwą drogą przez pola 2, 3, 4, 5, 6, 7, kończąc swój bieg na polu z numerem 8 – tym samym tworząc ujście do morza. Rzeka może przepływać przez pola bez numeracji, lecz jej bieg musi reprezentować ciągłą linię. nie może również płynąć po skosie.

Nad planszą znajdziesz kolorowe oznaczenia rzek. Przeciągnij je na pola, przez które twoim zdaniem przebiega dana rzeka. Powodzenia!

Jeśli myślisz, że prawidłowo rozwiązałeś zadanie kliknij przycisk Sprawdź u dołu planszy i przejdź do kolejnego zadania.

Podpowiedź

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja V – Zmiany klimatyczne przejdź do podsumowania.