A więc mnie wysłuchasz? Wow to naprawdę Świetnie! Przygotowywałem się na tę chwilę od początku, kiedy usłyszałem o możliwości zaprojektowania własnej misji. Sporządziłem sobie nawet notatki, z konkretnymi punktami. Chwila, a gdzie one się podziały? Przecież miałem je jeszcze przed chwilą. O nie, o nie chyba je zgubiłem! Moje notatki! Ech, no trudno, nie mam teraz czasu na ich szukanie. Pójdę na żywioł i opowiem Ci wszystko z głowy. Zacznijmy więc.
Do zrozumienia problemu broni chemicznej spoczywającej na dnie Bałtyku, musimy się przenieść do czasów po II Wojnie Światowej. A dokładniej do momentu, kiedy na pewnej konferencji, w której uczestniczyła Ameryka, Wielka Brytania oraz ZSRR, została podjęta decyzja o demilitaryzacji Niemiec. Czyli o pozbawieniu państwa niemieckiego instalacji i zasobów militarnych. Do tego zaliczały się także dziesiątki tysięcy ton broni chemicznej, w postaci beczek, bomb czy pocisków. W ten sposób doszło do podjęcia decyzji, o pozbyciu się broni chemicznej, z którą nie było co na tamte czasy zrobić. Część postanowiono wypalić na otwartym powietrzu, ale szybko ustalono, że jest to niezwykle toksyczne dla środowiska i zaprzestano takiego procederu.
Ktoś jednak wpadł na pomysł, że najlepszym rozwiązaniem, będzie wrzucenie zapasów broni chemicznej na dno morza, w punkcie jak najdalszym od lądu. Załadowano więc na barki cały arsenał tej broni i wywieziono ją pierw do jednego miejsca wybranego na terenie Bałtyku, a kiedy warunki atmosferyczne okazały się tam nie sprzyjać wyprawom barkami, skierowano się do punktu nieco bliżej umieszczonym w stosunku do państw europejskich, czyli do Głębi Bornholmskiej.
Po zadaniu opowiem Ci, jak wygląda sprawa broni chemicznej w obecnych czasach, czyli po długich latach ciszy o tym “zatopionym problemie”.
Zadanie
Na kartce poniżej zapisano wiadomość z informacją, ile ton broni chemicznej (w przybliżeniu) znajduje się na dnie Bałtyku. Niestety, wiadomość jest zakodowana i nie jest tak łatwo ją rozczytać.
Wiadomość ma formę równania, w którym wymieniono każdą cyfrę na inną cyfrę z tego równania. Cyfry zostały podmienione w formie wzajemnej wymiany, tzn. jeśli wszystkie 1 zostały zastąpione na 0, to wszystkie 0 zostają zastąpione na 1. Odtwórz równanie tak, aby wynik zgadzał się z matematycznym działaniem.
Przykład
22 + 11 = 474
Należy zamienić cyfrę 2 na 7, 7 na 2, 4 na 1 i 1 na 4.
Po tych zamianach otrzymamy poprawne równanie:
77 + 44 = 121
Teraz właściwe zadanie dla Ciebie
Jeśli myślisz, że prawidłowo rozwiązałeś zadanie kliknij przycisk Sprawdź u dołu planszy i przejdź do kolejnego zadania.
Podpowiedź
Nawigacja
Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja IV – Broń chemiczna przejdź do podsumowania.