Misja V – Zmiany klimatyczne


O, jak miło, że mnie ktoś w końcu odwiedził! Wiesz, samotność już mi doskwierała, ale wiedziałam, że warto czekać. No i proszę. Pojawiasz się Ty. Taka młoda, uzdolniona i łaknąca wiedzy osoba. Czego można chcieć  więcej od życia? Z przyjemnością podzielę się swoją wiedzą, ale najpierw, …gdzie moje maniery?! Możesz mówić mi po imieniu. Jestem Eliza, bardzo miło mi Cię poznać. Nasza Fundacja o nazwie “Nasz Jedyny Bałtyk” zajmuje się wprowadzaniem zmian, które na celu mają dobro naszego jedynego morza. Tak dokładnie, to Fundacja robi w formie ciała doradczego HELCOM-u. Mówi Ci coś ta nazwa? HELCOM to inna nazwa dla Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, której celem jest, jak nazwa niejako wskazuje, monitorowanie i  ochrona środowiska naturalnego naszego morza. Sama organizacja działa od 1974 roku i w jej skład wchodzi 9 krajów, a także Wspólnota Europejska. Bałtyk to w końcu nasz jedyny sposób na morski kontakt z resztą świata, musimy więc o niego dbać, prawda? A nasza Fundacja? Została założona, hmmm, kiedy to było? W 2028, nie? A chwila, który mamy teraz dokładnie rok? A przepraszam, musiało mi się coś pomylić w takim razie. To wszystko wina mojego wieku. 

Wiesz, Młodsi ode mnie wymyślili, abyśmy utworzyli aktywności dla zainteresowanych, które będą poruszały pojedyncze tematy związane z zagrożeniami dla Bałtyku. Zdecydowaliśmy, że będziemy je nazywać Misjami. I wygląda na to, że właśnie uczestniczysz w jednej z nich. W mojej misji o pseudonimie “Środowisko do życia”. Fajnie wymyśliłam, nie? 

Chciałabym opowiedzieć Ci o problemie, który wynika z bardzo trudnego zjawiska, jakim jest globalne ocieplenie. Na pewno nie pierwszy raz słyszysz to hasło, to dość powszechnie znany problem naszego codziennego życia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zmiany klimatyczne wpływają na podwyższanie się temperatury morza oraz wysładzanie się Bałtyku. Oba te problemy opiszę pokrótce w następnych fragmentach misji. Ale Teraz dam Ci czas na podjęcie decyzji, czy chcesz wziąć udział w przygotowanej przeze mnie Misji. Zawsze możesz odmówić, ale jeśli zmienisz później zdanie, to będę na Ciebie czekać. 

Misja “Środowisko do życia” składa się z trzech zadań:

  • Zadanie nr 1 – Tutaj dowiesz się szczegółów o Bałtyku oraz zrozumiesz, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na morze.
  • Zadanie nr 2 – Poznaj problem podnoszenia się temperatury wody w Bałtyku.
  • Zadanie nr 3 – Poznaj problem wysładzania Bałtyku.

Weź udział w misji przygotowanej przez Elizę i rozwiąż wszystkie zadania, aby dotrzeć do zakończenia, zależnego od twojego sukcesu. 

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja V – Zmiany klimatyczne przejdź do podsumowania.