Misja III – Zrównoważone rybołóstwo


Hejka. To mnie szukasz? Mia, miło mi. Udało Ci się poznać już innych Fundatorów? Co o nich myślisz? Lekkie sztywniaki, co nie? No ale jest w nich to coś, co sprawia, że trudno ich nie polubić. Trzymamy się w końcu razem. Chyba można powiedzieć, że tworzymy nieco zdziwaczałą, ale zgraną paczkę. Tak ogólnie, to wszyscy należymy do Fundacji. Nie przynudzając, zależy nam na dobrym stanie Bałtyku. Choć nie tylko, bo chcemy zadbać o cały świat, ale to rzucanie się na zbyt głęboką wodę. Musimy zadbać o Ziemię kawałek po kawałku, bo inaczej oszalejemy. A Bałtyk to woda, a woda to życie, co nie? Życie dla wielu organizmów wodnych, które stoi pod wielkim znakiem zapytania. 

Professional fishermen working in vessel isolated flat vector illustration. Cartoon fishers catching fish and using net in ship. Commercial fishing industry concept

Chodzi mi dokładnie o rybołówstwo, czyli pozyskiwanie ryb, owoców morza i roślin z ich środowiska naturalnego, aby je zjeść. Od dziecka żyję w harmonii ze zwierzętami i traktuję je jak swoich dobrych przyjaciół. Nie mogę patrzeć na ich cierpienie. A na pewno nie mogę patrzeć na to, jak jeden gatunek za drugim wymiera, bo nie ma szans na odnowienie swojej populacji. Tak dużo ryb zostaje wyłowionych, że nie mają szansy odbudować swojej rodziny. Takie zjawisko możemy nazwać przełowieniem

I to właśnie ten temat zdecydowałam się wziąć na tapetę mojej własnej misji. Chciałabym porozmawiać z Tobą o żyjątkach, które nie powinny być wyławiane przez rybaków. O tym, jak pozbywanie się gatunków może sprowadzić katastrofę na cały łańcuch pokarmowy. Nie będę jednak tylko smucić. Powiem Ci też o tym, jak można sobie radzić z tym problemem i dlaczego warto o nim mówić. Zechcesz mnie wysłuchać? Poświęć mi choć chwilę, a przekonasz się, że to naprawdę poważny temat. 

Misja “Równowaga w przyrodzie” składa się z trzech zadań:

  • Zadanie nr 1 – Poznaj problemy współczesnego rybołówstwa;
  • Zadanie nr 2 – Zrozum powiązania między zanikaniem gatunków a łańcuchem pokarmowym;
  • Zadanie nr 3 – Dowiedz się o zrównoważonym rybołówstwie i o sposobach radzenia sobie z tym problemem.

Weź udział w misji przygotowanej przez Mię i rozwiąż wszystkie zadania, aby dotrzeć do zakończenia, zależnego od twojego sukcesu. 

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja III – Zrównoważone rybołówstwo przejdź do podsumowania.