Misja III – Zadanie 3


Zaliczone? No to ekstra, lecisz jak burza z tymi zadaniami. Myślałam o tym, co jeszcze mogę Ci opowiedzieć o rybołówstwie i związanych z tym problemach Bałtyku. Widzisz, nie mamy jednak czasu poruszyć szczegółowo każdego tematu, a dodatkowo tak jak mówiłam na samym początku, zawsze warto zacząć od pojedynczych elementów. Inaczej nas to może po prostu przerosnąć, a tego na pewno chciałabym uniknąć. I tak dzięki tematom innych Fundatorów masz na pewno sporo na głowie. Pomyślałam więc, czemu nie przejść do pozytywnych spojrzeń w przyszłość?

Widzisz, to nie jest tak, że wszyscy rybacy nie są świadomi istniejącego problemu. Odpowiedzialni rybacy dbają o utrzymanie populacji poławianych gatunków ryb na zdrowym poziomie. Takie podejście nazywamy zrównoważonym rybołówstwem. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o znalezienie równowagi pomiędzy tym, jaka ilość ryb zostanie przeznaczona do odłowienia, a tym, ile ryb należy pozostawić w morzu, aby stado mogło się spokojnie rozmnażać w kolejnych latach.

 https://lh3.googleusercontent.com/Qc1qxgyUk4HOQYEi0VR8jXwun5X6QQKIkD_1CBXldBImc1wJZ7C-GJQoskYBMnlz7jbfGFH00X8hSlj0oN3o2TFI9zhnpkqnd4pM7PE6xtVOmcIXgWzoA4kot1aRIEog8ijIBAkw

Edukacja rybaków na temat poławianych przez nich gatunków oraz struktury całego ekosystemu morskiego, może przynieść znaczącą poprawę dla kondycji wielu ławic. Dzięki odpowiedniej wiedzy, rybacy mogą np. świadomie wybierać pory łowienia oraz stosować dopasowane metody połowowe. Wynika to z faktu, że np. niektóre gatunki ryb w zależności od pory dnia, podpływają bliżej powierzchni wody lub bytują głębiej. Selektywne narzędzia połowowe pozwalają unikać przyłowu, czyli niechcianego połowu zwierząt morskich takich jak morświny, foki, ptaki lub inne gatunki ryb.

Jako konsumenci mamy wpływ na to, jakie ryby kupujemy. Wybierając ryby i owoce morza z niebieskim znakiem MSC mamy pewność, że danie na naszym talerzu pochodzi ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk oraz wspieramy działania tych rybaków, którzy łowią w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem środowiska morskiego. 

Zadanie, które przygotowałam jako ostatnie, będzie podsumowaniem tego tematu. Hasła do krzyżówki, nawiązują do tematów, które poruszałam w trakcie naszej rozmowy. Na pewno szybko je wyłapiesz. 

Zadanie

Przed tobą zadanie-krzyżówka. W trakcie tej misji udało Ci się poznać wiele haseł, związanych ze zrównoważonym połowem ryb. Niektóre z tych haseł zostały ukryte w poniższej krzyżówce. Znajdź je i wpisz do odpowiednich pól.

Poniżej krzyżówki znajdują się graficzne podpowiedzi, które nawiązują do ukrytych haseł w krzyżówce. Każdy obrazek stanowi podpowiedź do jednego z ukrytych haseł, ale nie wiadomo do którego. Uzupełnij krzyżówkę, a następnie odczytaj hasło u dołu krzyżówki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Rybacy2.png

Podpowiedź

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja III – Zrównoważone rybołówstwo przejdź do podsumowania.