Misja III – Zadanie 1


Dobra. No to co, zaczynamy? Ryby to cenne źródło witamin i białka w codziennej diecie. Wiadomo to nie od dziś. Od dawien dawna zajmujemy się łowieniem ryb, tylko kiedyś nie łowiliśmy ich tak dużo, jak w XXI w. Czasy się zmieniły, a nowe metody łowienia ryb przyniosły ze sobą nowe problemy. Mówię tutaj głównie o przełowieniu, o którym już wcześniej wspomniałam. Warto jednak podkreślić, że ten problem występuje tam, gdzie nie dołożono wszelkich starań, aby zadbać o odpowiednie zarządzanie połowami. Według statystyk, co trzeci gatunek ryb znajdujący się w morzu ulega przełowieniu. Co trzeci gatunek! Niedługo możemy nie spotkać już w bałtyckich wodach dorsza czy soli.

W trakcie prowadzenia połowów przez rybaków, przełowienie nie jest jedynym problemem, który wiąże się z zagrożeniem dla gatunków zwierząt. W rybackie sieci nie zawsze łapią się te ryby, które rybacy chcą złowić. Zdarza się i tak, że w sieć zaplatają się zagrożone gatunki ryb, morskie ssaki czy nawet ptaki, które polowały na jedzenie. Taki problem określamy nazwą przyłowu. Zalicza się do niego również problem poławiania ryb zbyt małych lub niedojrzałych. Takie ryby stanowią podstawę odbudowy gatunku rybnego.

 

Wysokie zapotrzebowanie na ryby sprawia, że te mają coraz mniej czasu na odbudowywanie swojego gatunku. Warunki klimatyczne oraz inne problemy, o których opowiedzą Ci zapewne pozostali Fundatorzy, również nie wpływają pozytywnie na utrzymywanie równowagi gatunkowej. Poniżej zapisałam zadanie, które ma po trochu symulować to, o czym przed chwilą Ci opowiedziałam. Zerknij na nie i spróbuj je rozwiązać. Ja spokojnie na Ciebie poczekam.

Zadanie

W tym zadaniu znajdziesz trzy elementy:

  • Zwierzęta morskie przypisane do dwóch kategorii: przeznaczonych do połowu oraz zabronionych do połowu.
  • Obrazek prezentujący zakres połowu statku
  • Mapę połowu rybaków, na której zaznaczono miejsca występowań zwierząt morskich.

Ryby przeznaczone do połowu

Organizmy zabronione do połowu

Na pomarańczowo oznaczyliśmy zasięg połowu jednego statku:

Twoim zadaniem jest umieszczenie na poniższej mapie dokładnie czterech statków, które będą wyławiać ryby.

Statki możesz umieścić tylko na polach wody, czyli na polach niezajętych przez inny statek lub zwierzę morskie. Statki mogą jednak zostać umieszczone w taki sposób, aby ich zakres połowu na siebie nachodził (nie zwiększa to jednak liczby połowu danych zwierząt!).

Statki łowią wszystkie zwierzęta, które znajdują się w zakresie ich połowu. 

Umieść cztery statki tak, aby wyłowić dokładnie POŁOWĘ każdego z czterech gatunków ryb, które zostały przypisane do kategorii “przeznaczone do połowu”. Uważaj, aby nie wyłowić przy tym ani jednego gatunku z listy zabronionych do połowu.

Jeśli myślisz, że prawidłowo rozwiązałeś zadanie kliknij przycisk Sprawdź u dołu planszy i przejdź do kolejnego zadania.

Podpowiedź

Nawigacja

Jeżeli rozwiązałeś już wszystkie zadania z Misja III – Zrównoważone rybołówstwo przejdź do podsumowania.